סטרואידים אנבוליים אוראליים – אסטרטגיות להפחתת רעילות בכבד

סטרואידים אנבוליים אוראליים – אסטרטגיות להפחתת רעילות בכבד

 

 

 

כבד – הגדרה ותפקידיו בגוף

הכבד הוא איבר חיוני הקיים בבעלי חוליות וגם בחיות אחרות. לכבד פונקציות מרובות של חילוף חומרים הכוללות: נטרול רעלים, יצירת מולקולות של חלבונים והפקה של כימיקלים הנחוצים לעיכול. הכבד חיוני להישרדות, וכיום לא ידועה דרך חלופית לפצות על העדר מוחלט של תפקודי כבד.

הכבד הוא בלוטה אמפיקריניתהומוטיפית ומבצע אחסון גליקוגן, פירוק של תאי דם אדומים, הרכבת מולקולות של חלבוני הפלזמה, ייצור הורמונים ונטרול רעלנים. הוא נמצא מתחת לסרעפת, באזור החזה של חלל הבטן. הכבד מייצר בנוסף נוזל מרה, שהוא תרכובת אלקלינית אשר עוזרת לעיכול דרך פירוק ליפידים (שומנים). הוא גם מבצע ומסדיר מגוון של תגובות ביוכימיות בנפח גבוה, הדורשות רקמות מתמחות. לדוגמה, פירוק של מולקולות קטנות ומורכבות שרובן דרושות לקיום פונקציות חיוניות.

לכבד שלושה תפקידים עיקריים: וסקולרי (במחזור הדם)  , מטבולי (בחילוף חומרים) והפרשתי.

מבחינה וסקולרית הכבד מהווה “בנק דם” חשוב בגוף. בנוסף הוא מסנן את הדם, ומנטרל חומרים רעילים על ידי פירוק החומר או על ידי קשירת מולקולה נוספת לחומר הרעיל, וכך מבטל את ארסיותו. הוא גם מנקה את הדם מחיידקיםאנטיגנים ונוגדנים. הכבד מייצר חלבוני דם, ואחראי על ויסות רמתם של החלבונים בדם. הכבד גם מייצר תאי דם אדומים אצל העובר ובמבוגר נהרסים בו התאים הזקנים.

מבחינה מטבולית הכבד הוא איבר חשוב ובו פעילות חילוף חומרים רבה. על כן הוא מכונה “בית החרושת הכימישל הגוף. רוב הגלוקוז המגיע ממערכת העיכול מתפלמר בכבד לרב-הסוכר גליקוגן. תאי הכבד מפרקים את הגליקוגן לחד-סוכרים בזמנים שבין הארוחות ובצום. כך מווסת הכבד את רמת הגלוקוז בדם ומבטיח אספקה קבועה של גלוקוז לתאים ולרקמות להפקת אנרגיה.

הכבד מייצר שומנים ואוגר אותם (בנוסף לחומרים חיוניים נוספים כגון: ויטמיניםחומצות אמינו וברזל.(  כמו כן, כאשר מתדלדלים מאגרי הגליקוגן והשומנים, מתרגם הכבד את החומצות האמיניות לחומצות שומניות להפקת אנרגיה.

הכבד מסנתז את החלבון אלבומין, חלק מהגלובולנים וכן פיברינוגן ופרותרומבין האחראים לקרישת הדם.

מבחינה הפרשתית בכבד נוצרים מלחי המרה המסייעים בתחלוב של השומנים ותהליך פירוקם ובתהליך ספיגת הויטמינים. הכבד מפריש כל יום כליטר מיצי מרה. למיצי המרה תפקיד נוסף של סילוק רעלים בתוך הגוף עצמו.

 

לעיתים רחוקות, אנו שומעים על סטרואידים אנאבוליים (אנדרוגנים) אוראליים, וזה לאו דווקא בגלל שהם נעלמו משימוש על ידי מפתחי גוף, ספורטאים ואחרים המעוניינים בבניית מסת שריר. הם דווקא מוזכרים באופן מאוד בולט בסיפורי שערוריות הסמים (אולימפיאדות לרוב) , והם נמצאים בדרך כלל בשימוש נפוץ על ידי מפתחי גוף המעוניינים בבניית במסת שריר ומתאמנים חובבנים ומתחילים אשר רוכשים את הסטרואידים שלהם ממקורות לא ידועים. לעתים קרובות סטרואידים אוראליים מהווים את “שער כניסה” לעולם האנאבוליים, לאלה המתנסים בסטרואידים בפעם הראשונה, וזאת עקב החרדה המולדת שיש לרוב האנשים מפני מחטים. עם זאת, ישנם מעט מאוד מחקרים שפורסמו אודות סטרואידים אוראליים, מכיוון שהם מוגבלים מאוד במונחים של אינדיקציות מאושרות (כלומר, מחלות או מצבים שהם סיבות קבילות לטיפול בתרופות הספציפיות הללו), וזיהוי השפעות שליליות (מזיקות).

 

אנזימי כבד מוגברים

סטרואידים אוראליים ידועים כרעילים לכבד אם הם במבנה –  C17-alpha alkylated, כלומר שרשרת צדדית שהוצמדה בנקודה מסוימת על המולקולה כדי להגן עליה מפני ניקוי או הורדה באיכות . באופן פוטנציאלי, הם עשויים לגרום לגידולים בכבד, כולל צורות קטלניות של סרטן ממאיר – ולא רק אצל אנשים חלשים עם בעיות כרוניות, אלא גם אצל מפתחי גוף צעירים ובריאים. בעוד שרבים, אפילו רוב האנשים יכולים “לסבול” תרופות  C17-alpha alkylated, נראה כי בין 20%-40% מהמשתמשים יחוו אנזימי כבד מוגברים בבדיקות דם, אפילו במינון המינימלי הנמוך ביותר. נראה כי השפעת סטרואידים אוראליים על הכבד אינה קשורה למינון, אך היא מתרחשת באופן כזה או אחר. עלייה זו באנזימי הכבד עשויה להיות כתוצאה מ”גיבוי במרה “או מפגיעה בכבד הנגרמת מתרופות, וכתוצאה מכך גורמת למוות ברקמות.

ההשפעות ההפטוטוקסיות (רעילות) של סטרואידים אנאבוליים מסוג  C17-alpha alkylated אינן מובנות במלואן, אך נראה שהן מעורבות יותר מההשפעה של סטרואידים אלו על תהליכים המעורבים בתחזוקה תאית, כגון: הגנה על קרום התא, פונקציות חיוניות או מצב נוגדי חמצון. כמו כן, נראה כי סטרואיד הנלקח דרך הפה מפריע לעיבוד הכולסטרול ומעכב את ההשפעות המגנות של הגלוקוקורטיקואידים (למשל: קורטיזול). כאשר תאים אינם יכולים להגיב לפציעה, הפציעה מחמירה  עד שהיא מגיעה לנקודה בה התפקוד מתדרדר או אפילו מוות של תאים מתרחש. אצל אנשים רגישים, זה עלול לגרום לקידום גידול סרטני, בדומה שנזק חמצוני מביא לתאים סרטניים למשל: כוויות שמש בעור או רעלים מעשן טבק בריאות.

עבור שרירן הבוחר להשתמש בסטרואידים אוראליים, תחום פיתוח הגוף מציע  מספר אסטרטגיות להפחתת רעילות בכבד. לחלקם יש מספיק סימוכין מדעי התומך בהצעות אלה להעלאת דיון ראוי.

 

הפחתת כולסטרול

מכיוון שהפגיעה השכיחה קשורה ל”גיבוי מרה ” עקב כולסטזיס (עימדון מרה) – כלומר כיס המרה אינו מסוגל לנקז והמרה אינה מופרשת למעיים, אלא הוא נחסם כמו צנרת גרועה – אסטרטגיות להפחתת כולסטרול או להגדלת תכולת חומצת המרה עשויות לתת תועלת. היעילה ביותר עשויה להיות שימוש בתרופות שרף לחומצת מרה, כמו :cholestyramine. תרופה זו קושרת חומצות מרה במעיים, ומונעת מהן למחזר דרך הכבד. אמנם זה נשמע כאילו זה יחמיר את המצב, אך במקום זאת הכבד רואה בהיעדר חומצות מרה, אות להגברת ייצור חומצות מרה חדשות מכולסטרול. זה מספק הן הפחתה של כולסטרול בתוך הכבד, והן עלייה בחומצות המרה אשר “משחררות” את עקביות המרה, מה שמקל על כיס המרה להפריש מרה בתגובה לארוחה. שימו לב, חשוב לא להיות בדיאטה דלת שומן, מכיוון שיש פחות אות לכיס המרה כאשר השומן התזונתי נמוך. לחלופין, תוספי חומצות מרה, כגון שימוש בתמצית מרה של שור, עשויים להקל, אך אינם מציעים את היתרון המשני בהורדת כולסטרול בכבד.

 

תיקון ממברנות תאים

קרום התא הוא לא רק “קיר” המגן על פנים התא, אלא הוא גם “הבית”  של מגוון אנזימים, קולטנים ומובילים. אם קרום התא ניזוק, התא כולו נמצא בסיכון. סימנים מוקדמים לפגיעה בקרום כוללים עלייה באנזימים שונים (כמו : LDH, ALT, AST) וגורמים להתחלה של “דליפה” בתא . לפיכך, חיוני לספק לכבד את הרכיבים המסייעים בתיקון ותמיכה בקרום. זה כולל פוספוליפידים ונוגדי חמצון. פוספוליפידים נפוצים במגוון מאכלים נפוצים, כגון: חלמון ביצה ולציטין סויה ולכן חשוב לכלול את מקורות המזון הללו בתזונה היומית. נוגדי חמצון ממברנה כוללים: ויטמין E, אסטרדיול ואפילו כולסטרול. עם זאת, סטרואידים אוראליים רבים מפחיתים אסטרדיול, מכיוון שהם אינם ארומטיים. מחקר שפורסם בכתב העת “Clinical Toxicology” דיווח באופן חיובי על השפעת המגן של מוצר הנקרא “Essentiale Forte” כנגד עלייה באנזימים הקשורים לפגיעה בכבד במשתמשים שונים של סטרואידים אנאבוליים . התוסף: “Essentiale Forte”  מכיל פוספוליפידים וויטמינים.

מוות של תאים צוין במחקר במבחנה, ועשוי להיות תוצאה של מה שמכונה תגובת לחץ משולבת. זהו בעצם עומס יתר על תפקוד ייצור החלבון של התא, וכתוצאה מכך תפוקת החלבון הנוצרת “גרועה”, כמו מפעל שמוציא מכוניות שלא יתניעו ואפילו לא יזוזו כלל. פס הייצור נעצר, והמפעל נסגר עד לפתרון הבעיה. אם הבעיה אינה ניתנת לפיתרון, המפעל יכובה לצמיתות. כמות גדולה של מחקרים  תומכת בפוטנציאל של מוצר המשמש מספר גדול של משתמשי סטרואידים כדי להגן מפני תגובת לחץ משולבת זו. מוצר זה נקרא: TUDCA, ראשי התיבות של: Acid Tauroursodeoxycholic.

 TUDCA פועל כ”מלווה” ומונע התרחשות של תגובות לחץ שונות, ומונע את כישלון פס ההרכבה. TUDCA נחקר במגוון מצבים קליניים ונראה כיעיל.

 

נוגדי חמצון תאיים

מוקדם יותר הזכרנו את  השפעות המגן של נוגדי חמצון הקשורים לקרום. נוגדי חמצון בתא הכבד מתרוקנים גם עם חשיפה ממושכת לסטרואידים אוראליים. בין נוגדי החמצון התוך תאיים החזקים ביותר נמצא הגלוטתיון. בעוד שניתן לקחת גלוטתיון כתוסף, הוא נמצא יחסית כלא יעיל, מכיוון שהוא “מתעכל” ויש לשנותו בתא הפגוע. גישה מעשית יותר במניעת נזקי חמצון עשויה להיות תוספת עם קודמן N-acetylcysteine) ​​NAC), אשר זמין באופן נרחב כתוסף תזונה. אם מתרחש נזק חמצוני בולט,  יש  מקום לשלב גלוטתיון ו- NAC במקביל, אם סינתזת הגלוטתיון נפגעת ממידת הנזק בתאים הנגועים. אמנם מעט מהגלוטתיון עשוי להימס בשלמותו, אך הוא עדיין עשוי לסייע לכבד הסובל באופן תפקודי מחשיפה לאנאבוליים אוראליים, או מסיבות אחרות לפגיעה בכבד הנגרמות על ידי סמים (למשל, אלכוהול, תרופות NSAID, עומס ברזל וכו’). צמח גדילן החלב Milk Thistle) ) תפס גם הוא מוניטין רב כמגן על הכבד במגמת פיתוח הגוף, ונראה כי המדע תומך בכך בהתבסס על מחקרים בבעלי חיים. למעשה, זו עשויה להיות אפשרות חזקה יותר מאשר NAC, אם כי NAC הוא ללא ספק בעל ערך להגדרה זו גם.  ברברין הוא תוסף נפוץ נוסף שעשוי לסייע בהגנה על הכבד מפני פגיעה בכבד הנגרמת על ידי שימוש בתרופות.

 

תוסף תזונה נוסף שעשוי לסייע הוא : ליב 52 , מוצר צמחי מרפא ששורשיו ברפואה האיורוודית, צורה עתיקה של מדע והינדואיסטים המתמקדת בשימוש בתרופות טבעיות. Liv 52 מיוצר על ידי חברת Himalaya Drug Co בהודו והוצג לראשונה לשוק העולמי בשנת 1955. מוצר זה אינו תרופה מסונתזת אלא תערובת צמחים, עם מספר מרכיבים טבעיים, כולל: Capparis Spinosa, Terminalia Arjuna, Cichorium Intybus, Achillea Millefolium, Solanum Nigrum, Tamarix Gallica, Cassia Occidentalis ו- Mandur Bhasma. הוא משמש בעיקר לסייע לעיכול, לשיפור התיאבון, להגברת חילוף החומרים ולהגנה ולהתחדשות הכבד. כפי שרומזות על שלוש האותיות הראשונות בשמו, בריאות הכבד הכוללת היא המוקד העיקרי של מוצר זה.

מחקרים רפואיים רבים נערכו בשנים האחרונות על ליב 52, שרבים מהם כוללים את יכולתו להגן על הכבד מפני נזק מאלכוהול או מרעלים אחרים. מחקר אחד בדק כיצד תרופות הצמחים השפיעו על התמוטטות האלכוהול בגוף, והראה כי הוא מפחית באופן ניכר את תסמיני ההנגאובר למחרת לאחר שתייה מוגזמת. מחקר אחר רצה לבדוק איזה מנגנון בסיסי עשוי להיות מעורב ביכולתו של ליב 52 להגן על הכבד מפני רעילות האלכוהול. המחקר הצליח להוכיח ששדרה אחת כוללת יכולת ספציפית להאט את קצב דלדול הגלוטתיון. זה עשוי להיות חשוב מאוד לאתלטים המשתמשים בסטרואידים, מכיוון שדלדול גלוטתיון נתפס כסמן ישיר למתח בכבד  עקב מבנה C17-alpha alkylated שדובר עליו בתחילת המאמר.

 

מפתחי גוף רבים מרגישים שזה טוב לקחת מוצר זה במהלך כל מחזורי הסטרואידים הכוללים תרכובות אלקילציה c-17. בדרך כלל לוקחים מינון של:  1-2 טבליות  בין פעם לארבע פעמים ביום. רבים נשבעים בזה, ואפילו טוענים שהם הבחינו בכך שהוא מונע את עליית אנזימי הכבד שלהם במהלך ביקורים שגרתיים אצל הרופא. אחרים אף התעקשו שמבחינתם ליב 52 עשה את ההבדל בין היכולת להשתמש בסטרואידים אוראליים בבטחה או לא. בכל מקרה ,  בשום פנים ואופן דבר זה לא אומר שזה גלולת קסם שיכולה להפוך לסטרואידים רעילים אחרת ל 100% בטוחים. תמיד יהיו סיכונים עם סטרואידים דרך הפה, ושם אין שום דבר זמין שיכול להסיר אותם לחלוטין. התוספים מקטינים את הסיכונים  ככל האפשר, וליב 52 אכן עשוי בדרך אחת לעזור בכך.

 

עצה לסיום למפתחי גוף ואתלטים

ידוע כי מפתחי הגוף ושאר אתלטים הנוטלים סטרואידים אינם מודעים לכך שיש להם פגיעה בכבד, מכיוון שבדיקת המעבדה המשמשת לאיתור זו אינה ספציפית לכבד . למעשה, שריר השלד משחרר את אותם אנזימים, ולכן לאחר אימון אינטנסיבי זה לא יוצא דופן לראות עלייה ב- AST ו- ALT במשך מספר ימים לאחר אימון יחיד בלבד. תתארו לעצמכם מצב שבו מתאמנים מדי יום או כמעט מדי יום, רמות האנזים נשארות גבוהות במידה שדורשת קצת יותר עבודת ניתוח מעמיקה כדי לקבוע את הסיבה לכך. עם זאת, תרופות רבות יכולות לגרום לפגיעה בכבד וסטרואידים אוראליים הינם גורם ידוע. הכבד הוא איבר חיוני, ונזק כרוני עלול להוביל לפיברוזיס (הצטלקות), לנמק (מוות של תאים) ואף להתפתחות של גידולים. אל תהיו בטוחים ותלכו שולל כי התירוץ הקבוע של פעילות גופנית הוא הגורם לאנזימי כבד מוגברים, במיוחד אם אתם לוקחים  סטרואידים אנאבוליים אוראליים, צורכים אלכוהול או סיבות אחרות. יידעו את הרופא שלכם בהקדם על אורח חייכם כדי שיוכל להזמין עבורכם בדיקות נוספות ספציפיות יותר לכבד כדי להעריך את מצב בריאותו.

 

  • אזהרה – המידע במאמר זה הינו למטרות לימודיות בלבד ואינו מחליף עצת רופא או מומחה.

         כל העושה שימוש במידע זה , הינו על אחריותו האישית בלבד.

         כל הזכויות שמורות לגוף בהזמנה 2019