הורמון גדילה – HGH

הורמון גדילה – HGH

הורמון גדילה אנושי (HGH) הוא לא רק אחד ההורמונים המועילים ביותר שהגוף מייצר, אלא אחד המבוקשים ביותר בצורה אקסוגנית. בצורה אקסוגנית, HGH זהה להורמון המיוצר באופן טבעי, ומייצג לא רק את אחד ההורמונים האקסוגניים המועילים ביותר, אלא גם אחד הסבילים ביותר בקרב גברים ונשים. רמת הסבילות הגבוהה שלו חלה לא רק על שימוש תרופתי, אלא גם על שיפור ביצועים.

סומָטוטרופִּין או הורמון גדילה באנגלית:(GH – Growth Hormone)  הוא הורמון פפטידי המופרש מבלוטת יותרת המוח ותפקידו בין היתר לווסת ייצור חלבונים ולהמריץ צמיחת עצמות אצל ילדים ומתבגרים. הורמון הגדילה מופרש במהלך כל שנות החיים, כאשר לאחר גיל 21 יורדת הכמות המופרשת ממנו בכ-14% בכל עשור. מחסור בהורמון זה אצל ילדים יגרום לעצירת הגדילה, לקומה נמוכה ואף לגמדות. לחלופין, עודף בהורמון יגרום לאקרומגליה או לקומה גבוהה וענקות.

מאפיינים : פפטיד שלם שאורכו 191–199 חומצות אמינו ומשקלו 22 kD. כולל שני גשרי ציסטאין וראש חומצי שטבעת קטנה בקצהו, מה שיוצר מבנה של לולאה גדולה ולולאה קטנה. ההפרשה של ההורמון היא פולסטיבית (בפולסים)- ההורמון מופרש יותר בלילה ולאחר השינה, אולם גם במהלך היום קיימים פולסים בהם ההורמון משתחרר. בדיקת הפרשה תקינה של הורמון גדילה מתבצעת על ידי גירוי אלפא-אדרנרגי המביא לשחרור של הורמון גדילה (קלונידין).

תפקידים ופעולה  :

תפקידיו מגוונים והוא פועל באופן ישיר ועקיף.

באופן ישיר ההורמון מסייע בסינתזת החלבונים ובמניעת פירוקם, מסייע בגידול מסת השריר ובהקטנת מסת השומן, מגביר את קליטת הגלוקוז בשרירים, מעודד את ההתפתחות המינית, מעלה את תפוקת הלב והכליות, מוריד כולסטרול, מאיץ ריפוי פצעים ועלייה בפעילות החיסונית, מסייע בהפחתת לחץ הדם ובחיזוק רקמת העצם ואף מגביר שנת חלומות וסינתזת חלבונים במוח החיוניים להגברת הזיכרון לטווח ארוך.

נוסף לפעילותו הישירה, פועל הורמון הגדילה באופנים עקיפים:

  1. נקשר לקולטנים על גבי ממברנות תאי הכבד, הכליה והשריר וגורם לשחרור של IGF, מעוררי גדילה, למחזור הדם. מעוררי גדילה אלה משפיעים על תאים סומטייםתוך השראת גדילת תאים, חלוקת תאים והם בעלי חשיבות מכרעת בצמיחת סחוסים. עם זאת, מחקרים עדכניים על הקשר בין הורמון גדילה והזדקנות מצביעים על כך שבתפקידו זה מעודד או מאפשר הורמון הגדילה, ככל הנראה גם התפתחות מחלות כגון סוכרת, וסרטן ומאיץ את ההזדקנות.
  2. נקשר לקולטנים בתאי שומן ומביא לעלייה בחומצות שומן חופשיות על ידי העלאת פרוק השומן.
  3. מתחבר עם רקמות וסקולריות. התחברות זו מביאה לפירוק פוליסכרידיםלגלוקוז שנכנס לזרם הדם.

בקרת הורמון הגדילה:  הבקרה על הורמון הגדילה נעשית באופנים רבים: ברמה ההורמונלית הבקרה נעשית בראש ובראשונה בהיפותלמוס, על ידי הפקטור לשחרור הורמון הגדילה     GHRH אשר מעודד את הפרשת ההורמון ועל ידי סומטוסטטין אשר מעכב את הפרשתו. גם הורמון הגדילה עצמו מעכב את הפרשתו על ידי מנגנון של משוב שלילי.

בקרת הורמון הגדילה קשורה אף במצבו הפנימי והחיצוני של הפרט. מצב של רעב יגביר את הפרשת הורמון הגדילה, בעוד שאכילה תביא לדיכוי ההפרשה. רמה גבוהה של גלוקוז בדם תדכא את הפרשתו (היפרגליקמיה . (באופן דומהמאמץ גופני הדורש אנרגיה רבה וזמינה מעודד הפרשת הורמון הגדילה, דבר המביא לניצול שומן ויצור גליקוגן לשרירי הלב והשלד. כמו כן, עליה ברמת חומצות האמינו החופשיות תגרום להפרשת הורמון הגדילה, דבר שיגרום להחדרתן לתוך התאים. אולם עלייה בחומצות השומן החופשיות תגרום לירידה ברמתו של ההורמון.

 

ההשפעות של הורמון גדילה אנושי:

ההשפעות של הורמון גדילה אנושי הן לא פחות ממדהימות. באמצעות תוספת של Somatropin, אנו יכולים לראות שיפורים בתחומים רבים של הבריאות הפיזית שלנו, ובמקרים מסוימים, הם יכולים להיות דרמטיים מאוד. במסגרת טיפולית, HGH הוא הנפוץ ביותר לטיפול בגדילת יותרת המוח בילדים או כדי להילחם בחסר HGH אצל מבוגרים. זה יכול להיגרם על ידי סרטן יותרת המוח או פשוט בשל חוסר בהפקה שבדרך כלל מתרחש עם הגיל. HGH משמש גם לטיפול באלו עם HIV או איידס, והוכח מועיל מאוד במספר רב של תנאים. HGH סינתטי הוכיח גם הוא מועיל לקורבנות שריפות, תסמונת המעי הקצר ותסמונת Prader-Willi, אך המטרה הנפוצה ביותר של השימוש בו היא כתרופה נגד הזדקנות. כאשר אנו מסתכלים על ההשפעות של HGH, לא יהיה קשה לראות איך הוא יכול לשפר באופן משמעותי את ההשפעות של תהליך ההזדקנות בגוף האדם.

 

בהגדרת ביצועים, HGH הפך במהירות לאחד ההורמונים המבוקשים ביותר בשוק. הוא אנאבולי מאוד ויחד עם זאת, כאשר משתמשים בו לבד ובמינון מתון , הוא אינו מקדם צמיחה מסיבית באמת. עבור הביצועים האמיתיים הקשורים לצמיחה, המשתמש יצטרך בדרך כלל לשלב אותו  יחד עם סטרואידים אנבוליים. סטרואידים אנבוליים ו- HGH עובדים בהרמוניה מושלמת אחד עם השני. עם זאת, גם כאשר משתמשים בו לבד, הורמון גדילה יקדם התאוששות הרבה יותר מאשר כל הורמון אקסוגני, ובנוסף השפעה חיובית מובהקת על חילוף החומרים. כפי שהוא ידוע כמרפא, HGH נושא תכונות ריפוי עצומות שיכולות להיות מועילות כמעט לכל תחומי גוף האדם.

 

הורמון גדילה אנושי חולק תפקיד חשוב עם  הורמון אנאבולי חזק ורב עוצמה שהוא גורם הצמיחה IGF-1 . IGF-1 הינו אנאבולי מאוד, נושא תכונות התאוששות עצומה ומשפיע כמעט על כל תא בגוף האדם. השימוש ב- HGH יגרום לעלייה ברמות ה- IGF-1 ולמעשה, רמות ה- IGF-1 יישארו גבוהות הרבה מעבר לרמת ה- HGH הגבוהה. עם זאת, חשוב לזכור כי IGF-1 יכול לשאת כמה השפעות אנטגוניסטיות ל- HGH, מה שעשוי להפוך את השימוש בתוסף IGF-1 אקסוגני לא מומלץ בזמן השימוש ב- HGH עבור אנשים מסוימים.

הורמון גדילה אנושי נחשב בשנים האחרונות למעיין הנעורים, וכאשר אנו מסתכלים על ההשפעות של HGH ,לא קשה לראות מדוע. האם זה ימנע הזדקנות? בהחלט לא, אבל זה יכול ללא ספק להפוך את תהליך ההזדקנות לנעימה וקלה יותר. בקיצור, מבוגרים בריאים ייהנו מתוספת HGH, וזה כולל לא רק בביצועים אלא בכל תחומי החיים. ההשפעות של הורמון גדילה אנושי כוללות את הדברים הבאים אצל גברים ונשים כאחד:

ירידה בשומן הגוף

יכולת לשמור על רמות שומן תקינות ונמוכות בגוף

גוף חזק יותר

חילוף חומרים מוגבר

תחושה “הפינס” וחיות מוגברת

עור בריא , חלק וזוהר יותר

דפוסי שינה משופרים

חיזוק עצמות

אנרגיה מוגברת

חיזוק מפרקים וסחוסים

גידול ברקמות שריר רזות

התאוששות פיזית מהירה יותר

חיזוק גידים

 

התוויות לשימוש:

הורמון גדילה אנושי הוא הורמון הניתן להזרקה תת-עורית או תוך שרירית. כאשר מוזרק תת עורית, HGH נושאת זמינות ביולוגיות של כ 75%. כאשר מוזרק באופן שרירי, HGH נושאת זמינות ביולוגית של כ -63%. מצב זה ישפיע גם על מחצית החיים של ההורמון סומטרופין. כאשר מוזרק תת עורית, הוא יישא מחצית חיים של כ- 3.8 שעות. כאשר מוזרק באופן שרירי, הוא יישא מחצית חיים של כ- 4.9 שעות. אמנם זמן מחצית חיים זה הוא קצר למדי, ללא קשר למקום ההזרקה, אך יש לזכור את ההשפעות הכוללות והארוכות  טווח ממספרים אלה,  בשל הגברת ייצור ה- IGF-1 , אשר נותן לו שחרור פולסים מעבר ל-24 שעות בגוף.

 

במסגרת טיפולית, הגבר יקבל הורמון הגדילה בדרך כלל בטווח 1-3 IU ליום. חלק עשויים לקבל 4 IU ליום, במקרים נדירים. עבור האישה, מינון הורמון הגדילה בדרך כלל יהיה בטווח 1-2 IU ליום. במקרים מסוימים, המינון עשוי להיות קצת פחות מ 1iu ליום, מינון אשר יכול להיות נפוץ לטווח ארוך בתוכניות אנטי אייג’ינג.

 

עבור אתלט המחפש שיפור ביצועים, יכול להיות מגוון רחב של מינונים ל- HGH. עבור ספורטאים זכרים, 2-4 IU ליום הוא המינון הנפוץ ביותר, והוא יכול להיות מועיל מאוד לספורטאים, לגוף ולנפש. מינון כזה יקדם אובדן שומן וכל תכונות ההתאוששות וההתחדשות הקשורות להורמון. כאשר משלבים אותו  ביחד עם סטרואידים אנבוליים, בשל הסינרגיה שנוצרת בין HGH ו- סטרואידים אנבוליים, יתקיים מחזור (סייקל)  משופר וחזק בכמה רמות. מחזור (סייקל) סטרואידים אנבוליים סטנדרטי הופך להיות מועיל יותר. עבור נשים , אותן תכונות והטבות ניתן להשיג עם 1-2iu ליום.

 

בעוד המינונים לעיל יספקו תועלת עצומה, בהגדרת ביצועים על מנת להשיג באמת גדילה מאסיבית  ברקמת שריר , המינון יצטרך להיות מוגבר יותר. רוב הגברים יצטרכו 6-8 IU  ליום במשך תקופה ארוכה מאוד של זמן. ניתן להשתמש במינון גבוה אף מזה, ודבר זה יספק תוצאות טובות אף יותר, אך יכול לעודד פוטנציאל מוגבר של תופעות לוואי שליליות. נשים המעוניינות לקבל תוצאות גדילה מרבית ברקמת שריר,  יהיה להן  צורך להתקרב למינון של 3-4 IU  ליום.

 

ללא קשר למינון הכולל, הורמון גדילה אנושי אינו דבר שמייצר תוצאות מהירות. ההורמון יהיה חסר תועלת באופן יחסי אם רק נעשה בו שימוש במשך פרק זמן קצר. על מנת לקדם אובדן שומן ולשפר את ההתאוששות, לכל הפחות המשתמש יצטרך 8-12 שבועות של שימוש עם עדיפות ל- 16 שבועות , דבר היעיל בהרבה. לצמיחה אנבולית אמיתית, המשתמש יצטרך להיות במחזור (סייקל) רציף של  HGH במינון גבוהה למשך שישה חודשים לפחות. במסגרת טיפולית, במיוחד נגד הזדקנות, השימוש הכולל יהיה בלתי מוגדר. רוב התוכניות ידרשו טיפול רציף או לפחות שנה.

 

מתי הוא הזמן הטוב ביותר ביום לקחת הורמון הגדילה?

מכיוון  שרמות ה- HGH הטבעי שלכם משתנות במהלך היום, על פי רוב, זה לא ממש משנה מתי אתם לוקחים את הזריקה. עם זאת, בהתאם לנתונים שלכם ובהתחשב בגיל ובאורח החיים, יכול להיות שברוב המקרים , פעם אחת ביום היא האפשרות הטובה ביותר לכם.

עבור הרבה חולים המטופלים בהורמון גדילה, הרופאים פשוט ממליצים לקחת את זריקות הורמון הגדילה, בלילה ממש לפני השינה. בדרך זו הוא הופך להיות חלק משגרת הלילה שלכם, ואתם לא תחת לחץ לעשות את זה בבוקר, כאשר אתם ממהרים  להגיע לעבודה, או יש עליכם מטלות רבות אחרות.

עם זאת, זה לא תמיד כך. הנה כמה דברים אחרים לשקול, כאשר אתם חושבים על הזמן הטוב ביותר לכם לקחת את זריקות הורמון הגדילה שלכם:

אם אתם מפצלים את המינון לפעמיים ביום, מומלץ שתעשו זריקת HGH אחת בבוקר ואחת בשעות אחר הצהריים המאוחרות. הסיבה לכך היא כי שחרור טבעי של קורטיזול הוא הגבוה ביותר בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחר הצהריים המאוחרות, וזריקות HGH יכולות לנטרל את חילוף החומרים ואת ההאטה על ההשפעות של הקורטיזול.

כאשר נלקח כראוי, זריקות HGH הוכחו קלינית כדרך הבטוחה והיעילה ביותר לטיפול בחסר הורמון גדילה (GHD). אין סיכון גדול יותר של תופעות לוואי בעקבות בחירת הזמן ביום בו אתם לוקחים את זריקות ה- HGH שלכם.

כל זריקות הורמון הגדילה הן סומאוטרופין, שהוא הורמון גדילה אנושי העשוי מ- DNA רקומביננטי. HGH, או סומאוטרופין, בכל ערכות ההזרקה, זהה ל- HGH המיוצר על ידי הגוף שלכם. עם זאת, נדרש טיפול נאות  על פי כל ההנחיות כאשר אתם מזריקים HGH בכוחות עצמכם.

 

תופעות לוואי אפשריות:

ישנן כמה תופעות לוואי שעלולות ללכת ביחד עם השימוש בהורמון גדילה. תופעות לוואי אלה אפשריות בגירסה שנקבעה, כמו גם בצורה בלתי חוקית של הורמון הגדילה מאחר והתוכן ידוע ומווסת באופן מלא. תופעות לוואי עשויות להשפיע על מבוגרים יותר מאשר על אנשים צעירים יותר. ההשפעות לטווח הארוך של הורמון הגדילה ידועות.

 

תופעות לוואי אפשריות של עודף זריקות HGH כוללות:

תסמונת התעלה הקרפלית

כאבים עצביים, שרירים או מפרקים

נפיחות של הידיים והרגליים כתוצאה מאצירת נוזלים (בצקת)

רמות כולסטרול גבוהות

עור חסר תחושה ועקצוץ

עלייה בסיכון למחלות לב וסוכרת

גידולים סרטניים

צמיחת תווי פנים, ידיים ורגליים (אקרומגליה)

שינויים במצב הרוח, תלות ונסיגה

לב מוגדל

סוכר נמוך בדם

נזק לכבד

עייפות

שדיים מוגדלים אצל גברים (גינקומסטיה)

 

  • אזהרה – המידע במאמר זה הינו למטרות לימודיות בלבד ואינו מחליף עצת רופא או מומחה.

         כל העושה שימוש במידע זה , הינו על אחריותו האישית בלבד.

         כל הזכויות שמורות לגוף בהזמנה 2019