אנאבר – פרופיל

אנאבר

אנאבר מייצג את אחד הסטרואידים האנבוליים האוראליים הפופולריים ביותר בכל הזמנים, וזה נובע בעיקר מאופיו העדין. הוא אחד הבודדים בקבוצת הסטרואידים האנבוליים הניתנים לשימוש בבטחה על ידי גברים ונשים ובעל תופעות לוואי מעטות מאוד. עם זאת בחוגים מסוימים של ספורטאים הוא מאוד לא מוערך בשל טבעו המתון, וזה  נובע  בדרך כלל מציפיות לא מציאותיות מהמשתמשים. רבים נוטים להניח שכל הסטרואידים האנבוליים צריכים להניב קבוצה של השפעות ספציפיות בקצב ספציפי של כוח, אך המציאות היא שסטרואידים שונים נושאים תוצאות ויעדים משתנים. אנאבר הוא ללא ספק סטרואיד אנבולי מועיל במיוחד, אך כדי להעריך את היתרונות שלו עלינו להבין אותו.

אנאבר הוא שם המותג הפופולרי המשויך לסטרואיד האוקסנדרולון, הנגזרת של דיהידרוטסטוסטרון. הורמון האוקסנדרולון שוחרר לראשונה בתחילת שנות השישים תחת השם המסחרי Anavar על ידי G.D Searle & co. והוכר כמי שיש בו איכויות טיפוליות רבות. עם זאת, בשנת 1989 סירל הפסיק את ייצורו בעיקר בגלל לחץ ה- FDA שהדק את אחיזתו בשוק הסטרואידים האנבוליים. סירל היה גם בעל זכויות הרישוי לרוב מוצרי האוקסנדרולון בשוק העולמי, מה שהוביל לכך שהסטרואיד כמעט ונעלם לגמרי עד לימים אלו. בשנת 1995 הורמון האקסנדרולון הופיע שוב בזכות חברת CORP (BTG), כיום Savient, תחת השם המסחרי – Oxandrin BTG .  החזיקה במונופול על המוצר במהלך תקופה זו ומחירו הרקיע לשחקים. למרבה המזל, כמה בתי מרקחת פרטיים ויצרניים בארה”ב כמו ווטסון, התחילו לייצר אוקסנדרולון גנרי בשנים האחרונות והורידו את העלות. עם זאת, הוא נותר אחד הסטרואידים האנבוליים היקרים ביותר בשוק, כולל  במעבדות האנדרגראונד. בעוד שאנאבר נותר השם הנפוץ להורמון האוקסנדרולון, השם “”Anavar עצמו איננו בשימוש על ידי אף חברת תרופות בדרגה אנושית המייצרת אוקסנדרולון.

 

פונקציות ותכונות

Anavar או Oxandrolone הוא ספציפית הורמון דיהידרוטסטוסטרון (DHT) ששונה באופן מבני. זהו DHT עם אטום חמצן נוסף המחליף את הפחמן -2 בטבעת A. שינוי זה מגדיל מאוד את הפעילות האנאבולית של ההורמון, כמו גם מונע פירוק מטבולי. אנאבר גם מחליף שינוי שני בעמדת הפחמן ה -17 על ידי תוספת של קבוצת מתיל, המאפשרת את נטילת ההורמון דרך הפה באופן המסווג את האנאבר כסטרואיד אנאבולי C17-aa.

 

כגורם טיפולי, אנאבר הוכיח את יעילותו בתוכניות טיפול רבות. הסיבה הנפוצה ביותר שהוא ניתן למטופלים הינה  למטרת עלייה במשקל הנחוצה עקב ניתוח / זיהום או כל סוג של ירידה קשה במשקל. אנאבר הוכח גם כיעיל במיוחד לטיפול בחשיפת יתר לקורטיקוסטרואידים, כמו גם לטיפול באוסטיאופורוזיס על ידי קידום צפיפות העצם. עם זאת, שימושים כאלה נדירים בארצות הברית בשל חוקים נוקשים, למרות השיא המוצלח והחיובי להפליא של סטרואיד זה. אנאבר הוכיח גם את יעילותו לטיפול בדלקת כבד, כמו גם לקידום גדילה והתפתחות אצל ילדים עם בעיות /חוסר בייצור הורמונים נחוצים.

 

אנאבר הינו סטרואיד אנאבולי פופולרי מאוד בקרב ספורטאים הרוצים לשפר את הביצועים. בעוד שהוא עדין על פני השטח, אנאבר נושא יחס אנאבולי מאסיבי חזק פי 3-6 מהטסטוסטרון. הדירוג האנאבולי של אנאבר הוא 322-630, ואילו הטסטוסטרון, הורמון אנאבולי בעוצמה רבה, הנו בעל דירוג של 100. לפי המספרים הללו, סגולות בניית השריר של סטרואיד זה הם אדירות, יחד עם זאת, הדירוג אינו מתורגם ממש לפעולה בחיים האמיתיים כמו שאתם בוודאי חושבים. עבור הספורטאי הגברי באוף סיזן, הוא לא נחשב כסטרואיד אידיאלי למסה ולמעשה, הוא מוגדר כחלש למטרה זו. עם זאת, הכוח האנאבולי שלו יתורגם בצורה אדירה במחזורי חיטוב, או לצורך שיפור אתלטי ישיר . נמצא גם כי האנדרוגניות של הורמון זה נמוכה למדי, מה שהופך אותו לאחד הסטרואידים הידידותיים ביותר לשימוש נשי.

 

כאשר בוחנים את התפקודים והתכונות הישירות של האנאבר, הדבר חשוב ביותר הוא סביב היכולת שלו להגביר את החזקת החנקן בשריר, הפחתת ה- SHBG ועיכוב ההורמונים הגלוקוקורטיקואידים. העלייה בשמירת החנקן תקדם את האווירה האנאבולית מכיוון שרמות מופחתות מובילות לרוב למצב קטבולי. הירידה ב- SHBG תניב רמה גבוהה יותר של טסטוסטרון חופשי בגוף, לא רק שתספק יותר פונץ’ אנאבולי אלא תקדם מצב חופשי או לא מוגבר של כל הסטרואידים האנבוליים המסתובבים בגוף. במילים פשוטות, זה הופך את השימוש בסטרואידים ליעיל יותר. באשר לעיכוב של הורמוני גלוקוקורטיקואידים, מדובר בהורמונים המפרקים רקמות שרירים, בהם הקורטיזול שהוא הידוע ביותר. הורמונים כאלה מעודדים עלייה בשומן, כמו גם הורסים רקמת שריר רזה. אנאבר ידוע גם בקידום עלייה בספירת תאי הדם האדומים, דבר המשפר את הסיבולת השרירית. כמה מחקרים הראו כי לסטרואיד זה יכולת לקדם סיבולת לב ריאה משופרת. ואחרון חביב, אנאבר הוא אחד הסטרואידים הנחשבים לשורפי שומן אמיתיים. רוב  הסטרואידים האנבוליים ישפרו את קצב חילוף החומרים, אשר יעודד אובדן שומן, אך הוכח כי Anavar מקדם באופן ישיר ליפוליזה. רבים מייחסים זאת ליכולתו להיקשר היטב לקולטן האנדרוגן, כמו גם ליכולתו להפחית את הורמון הגלובין קושר תירואיד (TBG) וגם להגדיל את הורמון  הפרילבומין הקושר את התירוקסין (T4). פעולה זו גורמת להורמון התריודוטירונין או הורמון T3 להיות מנוצל ברמה גבוהה יותר. תוצאות שריפת השומן של האנאבר אינן חד משמעיות. היו כמה מחקרים שהניבו תוצאות אחרות בכל הקשור לאובדן שומן. עם זאת, מרבית הנתונים תומכים בתוקף שהורמון האוקסנדרולון הוא מקדם חזק לליפוליזה.

 

השפעות

  1. בניית שרירים

בתקופת מסה / מחוץ לעונה: מכיוון שהורמון האוקסנדרולון לא ארומטי, כל משקל שעולה עקב השימוש יהיה  מסת שריר רזה נטו . לא ניתן לצבור נוזלים עקב שימוש בסטרואיד זה. עם זאת, אין לצפות לעליית משקל מאסיבית הנלווית לעיתים קרובות לסייקלים של חומרים אחרים. האדם אמור להיות מסוגל לעלות במסת שריר רזה ונקייה ורבים  מדווחים שקל יותר לשמר תוצאות אחרי שימוש באנאבר . מנגד, חומר זה, לא יספק עלייה הדומה לחומרים אחרים ידועים כמו: אנדרול, דיאנאבול, ננדרולון (דקה) או טסטוסטרון.

בעוד שאנאבר הוא לא הסטרואיד הנפוץ הטוב ביותר מחוץ לעונה לגברים, בכל הקשור לשימוש נשי עלינו לעשות הפרדה חריגה. נשים רגישות הרבה יותר לאנאבר מגברים והוא יכול להיות חומר יעיל מאוד מחוץ לעונה. יתר על כן, מרבית הנשים אינן מחפשות עלייה בגודל בשום מקום קרוב לרמות גברים ולעיתים קרובות עלייה קלה בשרירים יכולה להיות טרנספורמציה מצוינת בשבילן.

 

ללא קשר למין, כל מי שמשתמש באנאבר  בשלב  העונה  (חיטוב) , יעריך את תכונותיו המשפרות את חילוף החומרים. מי שלוקח את הורמון האוקסנדרולון יגלה שהוא צובר פחות  שומן בגוף מחוץ לעונה מכפי שהיה יכול עם חומרים אחרים. בגלל העלייה ברמות הטסטוסטרון החופשי, אנשים ימצאו גם סטרואידים אחרים לשימוש כחזקים יותר.

 

  1. חיטוב

זמן החיטוב הוא אחת התקופות הטובות ביותר ללא עוררין לגברים ונשים כאחד , להוספת האנאבר. זו גם המטרה הנפוצה ביותר לשימוש, שכן הרוב המכריע שמשתמש בסטרואידים אנבוליים לא משתתף בשום ענף ספורט תחרותי רשמי , דבר היכול לפסול אותם . בשל אופיו האנאבולי העוצמתי, אנאבר הוא אחד הסטרואידים הטובים ביותר שקיימים לשימור רקמות רזות בשלב הדיאטה. על-מנת לאבד שומן בגוף עלינו לשרוף יותר קלוריות מכפי שאנו צורכים. המפתח לדיאטה מוצלחת הוא איבוד השומן הרצוי תוך שמירה על כמה שיותר רקמות רזות; עם זאת, אובדן שרירים יתרחש תמיד. לא משנה עד כמה התזונה שלך מתוכננת היטב, אובדן שרירים כלשהו יתרחש אם לא קיים חומר אנאבולי חזק ברקע. האנאבר הוא החומר הדרוש לך בגלל העובדות שנדונו לעיל בנוגע להשפעותיו.

מי שיתסף את עצמו עם אנאבר בשלב החיטוב יהנה משריפת שומן בקצב יעיל יותר. לא משנה עד כמה תכונת הליפוליזה הישירה חזקה או אינה ישירה, קצב חילוף החומרים עדיין ישופר. ברגע שהוא יהיה רזה, האדם גם יגלה שהוא נראה קשה וחטוב יותר. לרוב זה מלווה בכלי דם משופרים, ובמראה הדוק יותר.

 

  1. שיפור אתלטי

האנאבר מוערך מאוד על ידי ספורטאים רבים מכמה סיבות ספציפיות. סטרואיד זה מגביר כוח, העלייה הכוללת לא תהיה משמעותית כמו סטרואידים כדוגמת דיאנבול ולא תתקרב לרמה של ההלוטסטין, אבל הוא היא תהיה בולטת מאוד. כוח הוא אחד הגורמים העיקריים לאתלטיות מוצלחת שכן הוא מתורגם למהירות ולעוצמה. ספורטאים מעריכים גם את האנאבר בגלל העובדה שהוא לא מייצר עלייה גדולה במסה. במקרים מסוימים, מסה נוספת עשויה להוות מכשול תלוי בספורט, ובמקרים אחרים זה יביא עיניים סקרניות שאף ספורטאי לא רוצה בהן. כאשר אנו לוקחים בחשבון גם כי סטרואיד זה אינו מוביל  לאגירת נוזלים, דבר היוצר עומס אפשרי על ספורטאים רבים, אנאבר יהיה  אחת הבחירות האתלטיות המובילות.

 

  1. ביצועים משופרים

אם זה לשימוש תחרותי וגם אם לא,  אלו הנוטלים אנאבר ימצאו שקצב ההתאוששות שלהם משתפר, כמו גם הסיבולת השרירית. האדם לא יתעייף מהר כל כך, והוא יוכל לדחוף יותר ויותר חזק. זה לא אומר שעלינו להגדיל את משך האימונים שלנו, אשר עשוי להיות או לא במקרה, תלוי במצב. עם זאת, אנו ננצל טוב יותר כל אימון, זמננו בשטח ובסך הכל תיעשה עבודה איכותית יותר.

 

 

 

תופעות לוואי

שלא כמו סטרואידים אנבוליים אנדרוגניים אחרים המופקים של דיהידרוטסטוסטרון, אנאבר הוא מה שמכנים סטרואיד אנבולי ידידותי לתופעות לוואי. תופעות לוואי בהחלט אפשריות, אך עבור המבוגר הבריא ניתן למזער אותן. למעשה, בשימוש אחראי, רבים ימצאו שהם לא חווים השפעות שליליות כלל. כדי להבין את תופעות הלוואי של האנבר, חילקתי אותם לקטגוריות הנפרדות שלהם עם כל המידע הקשור שתזדקקו לו.

  1. אסטרוגניות

הורמון האוקסנדרולון אינו סובל מתופעות לוואי הקשורות לאסטרוגן. הוא אינו ארומטי ואינו יכול להוביל לגניקומסטיה או לאגירת מים כתוצאה מעלייה ברמות האסטרוגן. יתרה מזאת, אין כל פעילות הקשורה לפרוגסטין, דבר שאינו תומך בתופעות לוואי הקשורות לאסטרוגן. מכיוון שאי אפשר לצבור מים בשימוש בסטרואיד זה, הדבר יפחית את הסיכון ללחץ דם גבוה. שמירת מים עודפת יכולה לקדם לחץ דם גבוה. סטרואידים מסוימים שאינם ארומטיים יכולים להוביל ללחץ דם גבוה, כמו טרנבולון, אך לעתים רחוקות מאוד אנאבר נקשר לתכונה זו.

 

 

  1. אנדרוגניות

אוקסנדרולון אינו סטרואיד חזק במיוחד, אך קיימת פעילות אנדרוגנית. פעילות כזו עלולה להוביל לאקנה, לאובדן שיער מואץ אצל אלו המועדים להתקרחות וצמיחת שיער בגוף. עם זאת, לרוב לא תהיה בעיה עם השפעות אלה מכיוון שהאופי האנדרוגני הכולל נותר נמוך מאוד. הערה חשובה: מעכבי 5-אלפא רדוקטאז נלקחים לרוב למאבק בתופעות לוואי אנדרוגניות שנגרמות באמצעות סטרואידים אנבוליים. עם זאת, לא תהיה לכך השפעה חזקה בעת השימוש באנאבר, מכיוון שהורמון האקסנדרולון אינו מושפע מהאנזים 5-אלפא רדוקטאז. האנזים 5-אלפא רדוקטאז אחראי להפחתת הטסטוסטרון לדהידרוטסטוסטרון, אולם אוקסנדרולון הוא כבר דיהידרוטסטוסטרון.

 

למרות אופיו האנדרוגני הקל, אנאבר יכול לקדם גם תסמיני ויריליזציה אצל נשים. התסמינים  כוללים: צמיחת שיער בגוף, העמקה של מיתרי הקול והגדלת הדגדגן. למרבה המזל דירוג הוירליזציה של האנאבר הוא הנמוך ביותר. מרבית הנשים יכולות להוסיף אותו מבלי להיפגע מהשפעות כאלה כל עוד הן משלימות באחריות. תמיד תהיה סוגיית התגובה האישית להתמודדות איתה, אך הורמון האוקסנדרולון ממשיך לייצג את הסטרואיד האנאבולי הבטוח ביותר לשימוש נשי. אם תסמיני נגיף אכן מתרחשים מכל סיבה שהיא, אתן מוזמנות להפסיק את השימוש מיד והם ייעלמו. אם מתעלמים מהתופעות, הם עלולים להפוך לתמידיות.

 

 

  1. לב וכלי דם

מבין תופעות הלוואי האפשריות של אנאבר , יש כאלה הנוגעות לרמות כולסטרול. הורמון האוקסנדרולון ידוע בדיכוי כולסטרול HDL, כמו גם בהגברת כולסטרול LDL. מינונים טיפוליים סטנדרטיים לגברים יכולים לדכא כולסטרול HDL בכ- 30%, כאשר מינון ביצועים מדכא HDL בכ- 50%. מינון ביצועי עשוי גם להעלות את רמת הכולסטרול LDL בכ- 30%. בגלל ההשפעה השלילית הפוטנציאלית של אוקסנדרולון האפשרית  על  רמות כולסטרול, אינכם צריכים להוסיף תוספת לסטרואיד זה אם אתם סובלים מבעיות כולסטרול. אם אתם בריאים מספיק לשימוש, קיום אורח חיים בריא יהיה הכרחי. זה אומר :  לכלול תזונה ידידותית לכולסטרול עשירה בחומצות שומן אומגה, כמו גם פעילות רבה של לב וכלי דם (אירובי). ההמלצה הכללית למי שלוקח אנאבר היא להגביל צריכה של שומנים רוויים וסוכרים פשוטים, לשקול תוסף נוגדי חמצון וכולסטרול וכמובן לעקוב מקרוב אחר רמותיהם בבדיקות דם.

 

 

  1. טסטוסטרון:

שימוש בסטרואידים אנבוליים מדכא את ייצור הטסטוסטרון הטבעי, עם זאת, קצב הדיכוי משתנה מסטרואיד אחד למשנהו. אנאבר הוא אחד מהסטרואידים המדכאים הקלים יותר בשוק, אך לרוב גברים לוקחים בנוסף אליו גם טסטוסטרון אקסוגני בסייקל שלהם. שילוב זה עלול לגרום למצב טסטוסטרון נמוך ולסימפטומים המטרידים הנלווים אליו. עם זאת, ניתן לקחת  אנאבר מבלי ליפול למצב של טסטוסטרון נמוך. מינון לטובת ביצועים ברמה הגבוהה ביותר ידכא את רמות הסרום הכוללת בכ- 50%, אך אפילו עם הפחתה של 50% , חלק מהגברים עשויים למצוא שהם עדיין בטווח בריא. דבר זה תלוי מאוד ברמות הטבעיות של האדם, אך לרוב הגברים עדיין ימצאו הצדקה להוספת טסטוסטרון אקסוגני.

כמו בכל שימוש בסטרואידים אנבוליים, לאחר הפסקת השימוש וכאשר כל ההורמונים האסטרוגניים והאקסוגניים פינו את הגוף, ייצור הטסטוסטרון הטבעי יחל שוב. התאוששות טבעית אינה מניחה מצב של רמה נמוכה קודמת, כמו גם לא נגרם נזק חמור ל- HPTA באמצעות לקיחת חומרים נוספים המשביתים את הציר. ההחלמה לא תתרחש בן לילה, זה ייקח זמן, ומסיבה זו, מרבית הגברים נוטלים תוכנית לטיפול (PCT) השלמת השימוש בסטרואידים. תוכניות PCT צריכות לכלול SERM כמו Nolvadex או Clomid, ולעיתים קרובות  גם שימוש ב- HCG. שילוב שלושת החומרים יסייע להתאוששות היעילה ביותר.

 

  1. רעילות לכבד

כסטרואיד אנאבולי , אנאבר  הינו שייך לקבוצת   C17-aa ורעיל לכבד. ערכי האנזים בכבד בדרך כלל יעלו עם השימוש, עם זאת, מכל הסטרואידים בקבוצת ה- C17-aa,  אוקסנדרולון נושא אופי רעילות מינימלי לכבד. הנתונים הראו כי מינונים טיפוליים עשויים לא להעלות את ערכי האנזים בכבד באופן משמעותי. מינונים לצורך ביצועים הם כבר סיפור אחר, אך אופי הרעילות עדיין יהיה פחות משמעותית ממרבית סוגי הסטרואידים האנבוליים ממשפחת . C17-aaכמו כן, חשוב לזכור שהעלייה בערכי האנזים בכבד אינה משתווה לפגיעה בכבד אלא מתח שיכול להוביל לנזק. מסיבה זו, יש צורך לנקוט בהליכים הבאים:

 

מומלץ לא לשלב אנאבר עם סטרואיד אנאבולי C17-aa אחר, במיוחד אם אתה כבר סובל מכל סוג של בעיה בכבד.

 

עליך להימנע מצריכת אלכוהול עודפת בעת שימוש בסטרואיד C17-aa אנאבולי ,שכן הדבר יכביד על הכבד בצורה אדירה. לאמיתו של דבר, הדרך  הטובה ביותר היא על ידי הימנעות מכל אלכוהול לחלוטין, בלי קשר להשפעותיו השליליות על הביצועים.

 

עליכם להגביל את השימוש בתרופות ללא מרשם למידה הכרחית בלבד. תרופות מרשם רבות נושאות אופי רעיל לכבד, במקרים מסוימים, אפילו יותר מסטרואידים אנאבוליים.

 

עליכם להגביל את השימוש הכולל באוקסנדרולון ל- 8 שבועות מקסימום ולא צריך להוסיף עוד סטרואיד C17-aa במקביל עד אשר ערכי האנזים בכבד יתאזנו.

 

עליך לשלב תוסף או תרופה לניקוי רעלים מהכבד במהלך השימוש באוקסנדרולון או כל סטרואיד אנאבולי C17-aa   אחר.

 

אופן שימוש ומינון 

מינון רגיל וטיפולי של אנאבר יהיה בדרך כלל בטווח של 5-10 מג ליום, כאשר 20 מ”ג ליום הם בדרך כלל המינון המרבי. שימוש כזה בדרך כלל יימשך 2-4 שבועות עם הפסקה קטנה לאחר השימוש לפני יישום המחזור הבא של 2-4 שבועות. שימוש כזה יימשך כל עוד יש צורך בו.

עבור גבר ספורטאי הרוצה לשפר ביצועים, מינון של 20-30 מג ליום יספק שיפור אתלטי, אך לרוב ימצא כי 40-50 מג ליום יעילים בהרבה. 80 מג ליום אינו מינון נדיר, אך הדבר יגדיל את הסיכון לתופעות לוואי. מחזורי אנאבר סטנדרטיים לגברים יימשכו 6-8 שבועות.

עבור נשים ספורטאיות המעוניינות לשפר ביצועים, ללא קשר למטרת השימוש, 5-10 מג ליום הוא בדרך כלל המינון המושלם. מעט מאוד נשים יזדקקו ליותר מ -10 מג ליום. אם רצוי יותר ואין תופעות לוואי ב- 10 מג ליום, ניתן לנסות 15 מג ליום בהמשך. עם זאת, כל עלייה במינון תגדיל את הסיכון לוויראליזציה. מינונים של 20 מג ליום יגדילו מאוד את הסיכון ומינון גבוה מזה ייצר וירליזציה בוודאות. מחזורי אנאבר סטנדרטיים לנשים  יימשכו 6-8 שבועות.

 

  • אזהרה – המידע במאמר זה הינו למטרות לימודיות בלבד ואינו מחליף עצת רופא או מומחה.

         כל העושה שימוש במידע זה , הינו על אחריותו האישית בלבד.

         כל הזכויות שמורות לגוף בהזמנה 2019